РЕГУЛЮВАННЯ ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ НА ЗАСАДАХ ФУНКЦІОНУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ ДЕРЖАВНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • S. V. Voitko Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
  • O. O. Trofymenko Міжнародний університет фінансів

DOI:

https://doi.org/10.31713/ve120212

Ключові слова:

відновлювана енергетика, державне регулювання, економічний механізм, аналіз динаміки, фазова діаграма.

Анотація

Стаття присвячена визначенню впливу факторів державної політики на розвиток відновлюваної енергетики в Україні. Проаналізовано передумови розвитку відновлюваної енергетики в Україні. Визначено основні елементи структури використання первинної енергії з основних джерел і зміни у споживанні у міжкризовий період у світовій економіці. Встановлено явище скорочення обсягів споживання з одночасним зростанням обсягів споживання альтернативних енергоресурсів, що пов’язано з надзвичайним станом в енергетиці у зв’язку з початком військових дій на Донбасі. Визначено основні заходи державного регулювання, що впливали на зміни функціонування сфери відновлюваної енергетики в досліджуваному часовому проміжку.Проаналізували динаміку обсягів споживання енергії з відновлюваних джерел в Україні з 2011 по 2018 роки. Визначено, що за досліджуваний період використання таких альтернативних джерел як біомаса, сонячна та вітрова енергія зросло з 2,9% у 2011 році до 22,8% у 2018 році по загального обсягу споживання енергії з відновлюваних джерел. Візуалізували фазову діаграму співвідношення у виробництві ядерної енергії та відновлюваних джерел енергії за період 2011–2018 рр. в Україні. Наукова новизна дослідження полягає у розробці методичного підходу до визначення співвідношення у виробництві енергії з різних джерел на основі використання фазової діаграми як інструментарію візуалізації динаміки обсягів виробництва за роками, що, на відміну від існуючих підходів, надає змогу виявити закономірності у розвитку декількох технологій вироблення енергії та оцінювання факторів впливу на зміну тенденцій у розвитку. Серед основних факторів визначили такі як орієнтація України на розвитку відновлюваної енергетики, активні дії у російсько-українській війні, законодавча зміна надбавки до «зеленого» тарифу, введення в експлуатацію нових потужностей відновлюваної енергетики.

Біографії авторів

S. V. Voitko, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

д.е.н., професор

O. O. Trofymenko, Міжнародний університет фінансів

к.е.н., доцент

Посилання

Цілі Розвитку Тисячоліття – Україна 2015 : національна доповідь / Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Інститут демографії та соціальних досліджень, ПРООН в Україні. Київ, 2016. 132 с.

Про схвалення Енергетичної стратегії України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність» : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 р. № 605-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/605-2017-р#n2 (дата звернення: 01.12.2020).

IEA. Total energy supply (TES) by source, Ukraine 2000–2018. URL: https://www.bp.com/ (дата звернення: 16.11.2020).

Про внесення змін до Закону України «Про електронергетику» щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії : Закон України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/514-19#Text (дата звернення: 16.11.2020).

Держенергоефективності. URL: https://cutt.ly/kndon6g (дата звернення: 16.11.2020).

BP. Statistical Review of World Energy. URL: https://www.bp.com/ (дата звернення: 16.11.2020).

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-03-26

Номер

Розділ

Статьи