КОНЦЕПЦІЇ ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ЯК ОБ’ЄКТІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Автор(и)

  • O. O. Osadcha Національний університет водного господарства та природокористування

DOI:

https://doi.org/10.31713/ve1202013

Ключові слова:

прибуток, фінансовий результат, звітність, статична теорія балансу, динамічна теорія балансу.

Анотація

У статті досліджуються підходи до формування фінансових результатів як об’єктів бухгалтерського обліку з історичної точки зору та їх порівняння із сучасними економічними реаліями. Розкрито синтаксичну, семантичну та прагматичну концепції відображення прибутку як результату діяльності суб’єкта господарювання. Зазначені три концепції відображення фінансових результатів є важливим внеском у розвиток науки про бухгалтерський облік, втім вони носять загальний характер і сформульовані на підставі досвіду розвитку економічної системи та обліку у західних країнах. Незважаючи на їхню наукову цінність, використання на практиці лише однієї з концепцій призведе до необ’єктивності обліково-аналітичної інформації, порушить гармонійність облікової системи. Приділено увагу статичній та динамічній теорії балансу. Визначено, що мета статичного балансу – оцінка майна суб’єкта господарювання і його платоспроможності, мета динамічного – обчислення фінансового результату та забезпечення можливості оцінки ефективності діяльності. Встановлено, що сучасна методологія бухгалтерського обліку частково заснована на теорії динамічного балансу та принципах обчислення фінансових результатів, розроблених Е. Шмаленбахом у 1908 році, а саме: узгодженості і безперервності, зіставності, надійності і визначеності методів обліку, обачності, одноманітності оцінювання, реалізації при розподілі доходів, причинності при розподілі витрат Встановлено, що сучасні форми звітності, які застосовуються у вітчизняній і світовій практиці, засновані на органічному поєднанні статичної та динамічної балансових теорій, що підвищує ступінь достовірності облікової інформації. Дуалізм балансових теорій та синтез концепцій визнання доходу, покладених в основу побудови фінансової звітності, не завжди призводить до позитивних результатів, оскільки виникає можливість маніпулювання величиною фінансового результату та капіталу суб’єкта господарювання. Для забезпечення достовірності прибутку як інструменту покращення ліквідності активів та зобов’язань, критерію довіри інвесторів тощо методика обліку бухгалтерського обліку господарської діяльності покликана враховувати фактори визнання номінального, реального та фіктивного прибутку.  

Біографія автора

O. O. Osadcha, Національний університет водного господарства та природокористування

д.е.н., професор

Посилання

Еntonі R., Rіs Dzh. Uchet: sіtuatsіі і prіmerу / per. s anhl. ; pod red. prof. A. M. Petrachkova. M. : Fіnansу і statіstіka, 2001. 560 s.

Horngren Ch., Sundem G., Elliot J., Philbrick D. Introduction to Financial Accounting. 11th edition. Pearson Education, 2013. 646 p.

Khendrіksen Е. S., Van Breda M. F. Teorіia bukhhalterskoho uchеta / per. s anhl. ; pod red. prof. Ya. V. Sokolova. M. : Fіnansу і statіstіka, 2000. 576 s.

Kolitz D. Financial Accounting: A concepts-based introduction. Routledge, 2017. 677 p.

Oberbrіnkmann F. Sovremennoe ponіmanіe bukhhalterskoho balansa : monohrafiia / per. s nem. ; pod red. prof. Ya. V. Sokolova. M. : Fіnansу і statіstіka, 2003. 416 s.

Rіshar Zh. Bukhhalterskіi uchet: teorіia і praktіka / per. s fr. ; pod red. prof. Ya. V. Sokolova. M. : Fіnansу і statіstіka, 2000. 160 s.

Scott W. R. Financial Accounting Theory. 7th Edition. Pearson Canada Inc., 2015. 625 p.

Sokolov Ya. V. Osnovу teorіі bukhhalterskoho ucheta : monohrafіia. M. : Fіnansу і statіstіka, 2003. 496 s.

##submission.downloads##

Номер

Розділ

Статьи