МЕНЕДЖЕРСЬКІ АЛЬТЕРНАТИВИ ТА ДОЦІЛЬНІСТЬ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ У ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

Автор(и)

  • L. I. Beztelesna Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
  • D. O. Bielotiel Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
  • О. О. Kliukha Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне

DOI:

https://doi.org/10.31713/ve320222

Ключові слова:

стратегічне планування, персонал, теорія обмежень системи, заклад охорони здоров’я (лікарня), ресурси.

Анотація

У статті відображено роль і наслідки проведення реформ у системі охорони  здоров’я, а саме трансформації організаційно-правової форми лікарень із бюджетних установ у комунальні підприємства органів місцевого  самоврядування. Доведено, що лікарні в нинішній діяльності зобов’язані використовувати інструменти стратегічного планування та управління персоналом. На прикладі КП ««Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» Рівненської обласної ради проілюстровано розробку топменеджерами заходів у межах стратегічного планування.Проведено детальний аналіз діяльності лікарні, зокрема ресурсного потенціалу (інформації, персоналу, фінансів) та його  використання.Зроблено динамічний аналіз структури операційних витрат, що дав можливість виявити вузькі місця (обмеження) у діяльності лікарні як підприємства. Ними виявилися фізична і енергетична система лікарні. Запропоновано, зважаючи на виклики сьогодення, скористатися теорією обмежень системи Е. Голдратта, виявити фізичні й управлінські обмеження у діяльності лікарні. Виявлено обмеження, що дали можливість запропонувати менеджерські альтернативи до існуючих, які спроєктовані за принципом не розв’язання конфлікту на основікомпромісу, а на основі підходу «виграв» – «виграв». Доведено, що усі заходи, що спроєктовані топменеджментом лікарні, є великими заобсягами реалізації і не сприяють суттєвому зменшенню витрат у майбутньому, а за нинішніх умов їх реалізація є неможливою.Спроєктовано три менеджерські альтернативи на основі підходу «виграв» – «виграв», що є менш витратними у порівнянні з топменеджерськими. Їх впровадження може забезпечити економію ресурсів за рахунок використання альтернативного джерела, економнішого споживання електроенергії та іншого способу застосування потенціалу молодшого медичного персоналу. Реалізація усіх спроєктованих менеджерських альтернатив забезпечить поліпшення економічного і фінансового стану лікарні та потенційно якості медичних послуг.

Біографії авторів

L. I. Beztelesna, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне

д.е.н., професор

D. O. Bielotiel, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне

здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня

О. О. Kliukha, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне

к.т.н., доцент

Посилання

Мельник А., Богач Ю. Модернізація організаційного механізму функціонування закладів вторинного і третинного рівнів охорони здоров’я. Вісник Тернопільського національного економічного університету. 2020. № 4. С. 92–113.

Рівненська обласна клінічна лікарня. URL: https://rokl.rv.ua/ (дата звернення: 15.08.2022).

Звіт директора про діяльність КП РОКЛ у 2021 році. URL: https://res.cloudinary.com/dldmgvf99/image/upload/v1/media/uploads/2022/03/28/2021_dr2gtu (дата звернення: 15.08.2022).

Баланс на 31.03.2022 року та звіт про фінансові результати. URL:

https://res.cloudinary.com/dldmgvf99/image/upload/v1/media/uploads/2022/05/21/1-2022_mvasoc (дата звернення: 15.08.2022).

Голдрат Элияху М., Кокс Джефф.Цель. Процесс непрерывного совершенствования. Минск : Попурри, 2004. 556 с.

Матеріали сайту Goldratt's Marketing Group. URL: http://www.toc-goldratt.com/. (дата звернення: 15.08.2022).

Михайлишин Н. П., Мельник Н. Г. ТОС – теорія, що ламає стереотипи. Сталий розвиток економіки. 2011. № 4. С. 81–83.

Детмер У. Теория ограничений Голдратта. Системный подход к непрерывному совершенствованию. М. : «Альпина Паблишер», 2010. 448 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-30

Номер

Розділ

Статьи