МЕНЕДЖЕРСЬКІ АЛЬТЕРНАТИВИ ТА ДОЦІЛЬНІСТЬ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ У ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.31713/ve320222Ключові слова:
стратегічне планування, персонал, теорія обмежень системи, заклад охорони здоров’я (лікарня), ресурси.Анотація
У статті відображено роль і наслідки проведення реформ у системі охорони здоров’я, а саме трансформації організаційно-правової форми лікарень із бюджетних установ у комунальні підприємства органів місцевого самоврядування. Доведено, що лікарні в нинішній діяльності зобов’язані використовувати інструменти стратегічного планування та управління персоналом. На прикладі КП ««Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка» Рівненської обласної ради проілюстровано розробку топменеджерами заходів у межах стратегічного планування.Проведено детальний аналіз діяльності лікарні, зокрема ресурсного потенціалу (інформації, персоналу, фінансів) та його використання.Зроблено динамічний аналіз структури операційних витрат, що дав можливість виявити вузькі місця (обмеження) у діяльності лікарні як підприємства. Ними виявилися фізична і енергетична система лікарні. Запропоновано, зважаючи на виклики сьогодення, скористатися теорією обмежень системи Е. Голдратта, виявити фізичні й управлінські обмеження у діяльності лікарні. Виявлено обмеження, що дали можливість запропонувати менеджерські альтернативи до існуючих, які спроєктовані за принципом не розв’язання конфлікту на основікомпромісу, а на основі підходу «виграв» – «виграв». Доведено, що усі заходи, що спроєктовані топменеджментом лікарні, є великими заобсягами реалізації і не сприяють суттєвому зменшенню витрат у майбутньому, а за нинішніх умов їх реалізація є неможливою.Спроєктовано три менеджерські альтернативи на основі підходу «виграв» – «виграв», що є менш витратними у порівнянні з топменеджерськими. Їх впровадження може забезпечити економію ресурсів за рахунок використання альтернативного джерела, економнішого споживання електроенергії та іншого способу застосування потенціалу молодшого медичного персоналу. Реалізація усіх спроєктованих менеджерських альтернатив забезпечить поліпшення економічного і фінансового стану лікарні та потенційно якості медичних послуг.Посилання
Мельник А., Богач Ю. Модернізація організаційного механізму функціонування закладів вторинного і третинного рівнів охорони здоров’я. Вісник Тернопільського національного економічного університету. 2020. № 4. С. 92–113.
Рівненська обласна клінічна лікарня. URL: https://rokl.rv.ua/ (дата звернення: 15.08.2022).
Звіт директора про діяльність КП РОКЛ у 2021 році. URL: https://res.cloudinary.com/dldmgvf99/image/upload/v1/media/uploads/2022/03/28/2021_dr2gtu (дата звернення: 15.08.2022).
Баланс на 31.03.2022 року та звіт про фінансові результати. URL:
https://res.cloudinary.com/dldmgvf99/image/upload/v1/media/uploads/2022/05/21/1-2022_mvasoc (дата звернення: 15.08.2022).
Голдрат Элияху М., Кокс Джефф.Цель. Процесс непрерывного совершенствования. Минск : Попурри, 2004. 556 с.
Матеріали сайту Goldratt's Marketing Group. URL: http://www.toc-goldratt.com/. (дата звернення: 15.08.2022).
Михайлишин Н. П., Мельник Н. Г. ТОС – теорія, що ламає стереотипи. Сталий розвиток економіки. 2011. № 4. С. 81–83.
Детмер У. Теория ограничений Голдратта. Системный подход к непрерывному совершенствованию. М. : «Альпина Паблишер», 2010. 448 с.