ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ МІЖНАРОДНОЇ МІГРАЦІЇ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВИХ ПОДІЙ

Автор(и)

  • Y. V. Vashai Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне

DOI:

https://doi.org/10.31713/ve220223

Ключові слова:

міжнародна міграція, військові події, вимушена міграція, біженці, шукачі притулку, внутрішньо переміщені особи, змішане переміщення, переселення.

Анотація

Актуальність досліджуваної проблеми пов’язана з тим, що Повномасштабна військова агресія РФ проти України спровокувала безліч соціальних, політичних, економічних, гуманітарних та інших проблем. Вони виникли не лише в України та країни-агресора, а  й на глобальному рівні. Такою важливою проблемою стала проблема міграції, пов’язана із тим, що значна частина населення України була вимушена залишити країну через військові дії. На стратегічному та поточному рівні це викликає відповідну ланцюгову реакцію та наслідки як для України, так і для приймаючих країн. Це значним чином актуалізує необхідність наукових досліджень теоретичних та практичних сторін міжнародної міграції в умовах військових подій. Метою статті є визначення теоретичних передумов аналізу міжнародних міграційних процесів внаслідок військових подій. У статті розглядаються підходи до визначення основних термінів, пов’язаних із міграційними процесами, які застосовуються міжнародними організаціями, зокрема «вимушена міграція», «біженці», «особи, які перебувають у ситуації, що подібна до біженців», «шукачі притулку», «внутрішньо переміщені особи», «змішане переміщення», «міграція, спричинена катастрофою», «переселення». Визначено ефекти від міжнародної міграції внаслідок військових подій для країни-реципієнта. З’ясовано загрози глобальній безпеці, пов’язані із міжнародною міграцією внаслідок військових подій. Автори дійшли висновку, що міграційні процеси самі по собі є складним комплексним явищем, яке здійснює важливий вплив як на соціально-економічне середовище країн походження та країн-реципієнтів, так і на глобальні  процеси в цілому. Здійснення військової агресії ще більше ускладнює вказані явища, провокуючи низку демографічних, культурних, трудових, макроекономічних, фінансових, гуманітарних, інтернаціональних проблем та наслідків. Оскільки чисельність міжнародних мігрантів в світі неухильно зростає, як і комплекс викликів для національних економік, з цим пов’язаний, то на міжнародному рівні постає потреба в розробці адекватної реаліям сьогодення міграційної політики.

Біографія автора

Y. V. Vashai, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне

к.е.н., доцент

Посилання

Дзеніс О. О., Шарко Н. Г. Міжнародна міграція робочої сили в сучасних умовах та її вплив на міграційну політику держави. Економіка та суспільство. 2022. № 37. DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0072/2022-37-20.

Migration and Remittances Factbook 2013. Second Edition. The International Bank for Reconstruction and Development / The World Bank, 2013. 264 p.

Драгунова Т. Управління міграційними процесами великих міст. Україна: аспекти праці. 2004. № 5. С. 35–39.

IOM Migration Glossary. URL: https://www.iom.int/es (дата звернення: 09.05.2022).

United Nations Convention on the Status of Refugees of 1951. URL:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_011#Text (дата звернення: 09.05.2022).

Office of the UN High Commissioner. URL: https://www.unhcr.org/ua/ (дата звернення: 09.05.2022).

Guiding Principles on Internal Displacement, E/CN.4/1998/53/Add.2.

United Nations Office for Disaster Risk Reduction, 2009. URL: https://www.undrr.org/#letter-d (дата звернення: 09.05.2022).

Курунова Ю. О. Міжнародна міграція в умовах європейського вектору національної економіки. Проблеми формування та розвитку інноваційної інфраструктури: європейський вектор – нові виклики та можливості : тези допов. ІІІ Міжнародної наук.-практ. конф. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. 210 с.

Ляшенко Є. О. Геополітичні фактори міжнародної міграції населення на початку XXI сторіччя. Актуальні проблеми політики. 2014. Вип. 53. С. 201–209. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/appol_2015_53_26 (дата звернення: 09.05.2022).

United Nations Development Programme (UNDP). New York, 1994. URL: https://www.undp.org (дата звернення: 09.05.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-24

Номер

Розділ

Статьи