СТАН ТА ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЛІСОГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

B. F. Shyrko, I. I. Hrytsiuk

Анотація


В статті викладено аспекти стану лісогосподарської галузі України, досліджено земельний фонд та продуктивність лісів, висвітлено негативну тенденцію значного збільшення вирубки лісів та подано рекомендації щодо підвищення ефективності лісогосподарської діяльності та покращення ведення лісової галузі в цілому.
Зокрема, досліджено поділ лісів за категоріями, функції, що ці ліси виконують у природі, а також належність лісів до лісокористувачів. Досліджено забезпеченість лісом, запасом деревини і землями, покритим лісом, що припадає на одного жителя України, порівняно з іншими країнами Європи. Проведено дослідження значного вирубування кращих лісів, які не досягли стиглого віку. В порівнянні з 80-ми роками минулого століття кількість перероблюваної деревини (на бруси, дошки й інші пиломатеріали) в 2020 році зросла в десятки разів.
Коли на початку 90-х років в селах Полісся України та Закарпаття було по 1-2 пилорами для розпилювання деревини на село, то на кінець 2020 року їх чисельність зросла до 30-40 штук в кожному населеному пункті. Це призвело до несанкціонованого використання деревини, крадіжок, тобто знищення державних лісових ресурсів. Відтворення лісу значно відстає від рубок головного користування, що негативно впливає на лісистість земель України. В статті, на основі досліджень, дано рекомендації щодо покращення відновлення лісу і лісових ресурсів на землях колишніх сільськогосподарських підприємств.
Поряд з цим проведено дослідження фінансування лісової галузі, намічено шляхи подолання цієї проблеми. Достатньо уваги в дослідженнях приділено сертифікації та моніторингу лісів, визначено
їхнє значення для покращення ведення лісового господарства.

Ключові слова


лісове господарство; ефективність; власність; фінансування; лісові ресурси; коренева плата.

Повний текст:

PDF

Посилання


Shvydenko L. Y. Lisy ta lisivnytstvo v Ukraini. Chernivtsi : Ruta, 2002. 28 s.

Syniakevych I. M. Ekonomika lisovporiadkuvannia : navch. posib. Lviv : IZMN, 2000. 402 s.

Pro Zahalnoderzhavnu prohramu formuvannia natsionalnoi ekolohichnoi merezhi Ukrainy na 2000–2015 roky : Zakon Ukrainy. Pro ekolohichnu merezhu : Zakon Ukrainy.

Pro platu za vykorystannia lisovykh resursiv : Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 21 liutoho 2006 r. № 174.

Ekonomichna stratehiia Ukrainy na period do 2030 r. : skhvalena rozporiadzhenniam Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 15 bereznia 2006 roku № 145-r.

Lisovyi kodeks Ukrainy : vvedenyi v diiu postanovoiu Verkhovnoi Rady Ukrainy vid 21 sichnia 2014 roku z vnesenymy zminamy

vid 8 liutoho 2006 r. K. : Minlishosp Ukrainy, 1994.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.