Наслідки впливу господарської діяльності у басейнах річок мають різні негативні прояви, у окремих випадках катастрофічні – через сумісну дію гідрометеорологічних чинників та розбалансованості природних буферних підсистем. Вони проявлялись повенями, погіршенням якості поверхневих вод та зниженням рибопродуктивності, формуванням селів та зсувів грунтів у гірських та заболочування територій у рівнинних районах.
Сучасні підходи до оцінки екологічної ситуації у басейнах річок дають досить неадекватні результати. Прикладом можуть бути пониження рибопродуктивності при начеб-то високій якості води, часті катастрофічні повені у гірських районах Карпат, підтоплення та повзуче заболочування території у рівнинних районах Полісся.
Для оцінки екологічної ситуації часто приймаються статистичні дані минулих років. В той же час фактичний стан підсистем давно змінений і необхідно вводити поправочні коефіцієнти на: вирубування лісів та їх деградацію через пониження рівня грунтових вод нижче кореневої системи живлення, розорювання заплавних луків, осушення боліт і перезволожених територій, розорювання поверхні водотоку, скидання забруднених комунальних стічних вод із застарілих очисних споруд, спрямлення русел річок.
Самовідновна функція природного середовища перейшла межу повернення і суспільство має прийняти термінові компенсаційні заходи з реабілітації для збереження життя на планеті, створити регламент поведінки.
Біографії авторів
Й. В. Гриб, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
д.б.н., професор
В. С. Троцюк, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
к.с.-г.н., доцент
О. С. Мороз, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне