ЕКОЛОГО-ТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ЯКІ ЗАЗНАЛИ ПІДТОПЛЕННЯ ВНАСЛІДОК РУЙНУВАННЯ КАХОВСЬКОЇ ГЕС
Автор(и)
О. М. Грищенко
Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
Р. П. Паламарчук
Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
М. А. Мельник
Херсонська філія Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Херсон
С. І. Жученко
Дніпропетровська філія Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Дніпро
Н. М. Вознюк
Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
У статті висвітлено екологічну небезпеку підтоплення земель сільськогосподарського призначення внаслідок руйнування дамби Каховської ГЕС. Наведено результати експериментальних досліджень вмісту рухомих сполук важких металів у десяти пробах ґрунту, пробі мулу та намулу відібраних на території Херсонського та Бериславського районів Херсонської області.
За результатами проведених досліджень встановлено перевищення ГДК рухомих сполук свинцю у 4 пробах ґрунту (від 1,04 до 2,9 раза), пробах намулу (у 1,04 рази) та мулу (у 4,2 рази), кадмію – в одній пробі ґрунту (у 1,07 рази) та мулу (у 1,01 рази), нікелю та цинку – у пробі мулу (у 1,03 та 1,01 рази відповідно). За вмістом міді, марганцю та кобальту та перевищень гранично допустимих концентрацій у зразках ґрунту, намулу та мулу не виявлено.
Найвищий ступінь забруднення рухомими сполуками свинцю та кадмію виявлено в пробах ґрунту 2 та 11 відібраних на території с. Тягинка Бериславського району та с. Чорнобаївка Херсонського району.
Зразок ґрунту і намулу, які було відібрано з однієї ділянки, мали ідентичний вміст свинцю та приблизно однаковий вмістом рухомих сполук кадмію, міді та марганцю. Зразок намулу у порівнянні з ґрунтом, характеризувався більшим вмістом рухомих сполук цинку, заліза та нікелю. У зразку мулу (відібраний на території с. Тягинка Тягинська ТГ Бериславський р-н, Херсонська обл.) відмічено перевищення гранично допустимої концентрації за вмістом свинцю (у 4,2 рази) та незначні перевищення за вмістом рухомих сполук кадмію, цинку та нікелю. Намул та мул містять вищий вміст забруднювачів ніж у ґрунтові зразки. Можемо припустити, що вони переміщуючись з потоком води внаслідок руйнування Каховської ГЕС, можуть призвести до забруднення ґрунтів на підтоплених територіях.
За результатами кореляційного аналізу встановлено надзвичайно сильну залежність між умістом всіх рухомих сполук досліджуваних важких металів за винятком сполук марганцю.
Біографії авторів
О. М. Грищенко, Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
к.с.-г.н., учений секретар
Р. П. Паламарчук, Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
в.о. генерального директора
М. А. Мельник, Херсонська філія Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Херсон
к.с.-г.н., в.о. директора
С. І. Жученко, Дніпропетровська філія Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Дніпро
к.с.-г.н., директор
Н. М. Вознюк, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне