Завданням досліджень було встановити особливості формування продуктивності нових гібридів кукурудзи різних груп стиглості на дерново-підзолистих ґрунтах Західного Полісся. Дослідне поле розташоване в Березнівському районі Рівненщини, що розташований у східній частині фізико-географічної зони мішаних лісів Поліського краю (провінції). Переважаючим типом ґрунту на території дослідного поля, що знаходиться в с. Яринівка, є дерново-підзолистий супіщаний. Дослідження проводились впродовж 2019–2021 рр. Вихідним матеріалом для проведення досліджень було використано сертифіковане насіння (F1) гібридів кукурудзи різних оригінаторів.
У результаті проведених досліджень протягом 2019–2021 рр. вивчено 20 гібридів кукурудзи двох груп стиглості. Найкращі показники збиральної вологості, а саме 15,2% має гібрид Конкорд оригінатор Euralis, група стиглості – середньоранні. Максимальну масу 1000 зерен, в середньому за роки дослідження – 387 г, було отримано за сівби гібрида 30М оригінатор MAS. Гібрид є середньостиглим. За результатами проведених у 2019–2021 рр. досліджень встановлено, що найкращим середнім показником врожайності є 9,6 т/та гібрид Крабас оригінатор KWS, група стиглості – середньостиглі. Гібрид має найвищий серед всіх показник врожайності у 2021 році, що складає 10,3 т/га.
За вирощування кукурудзи на зерно в умовах Західного Полісся України з метою більш повного використання ґрунтово-кліматичного потенціалу та економії матеріально-технічних і грошових ресурсів пропонуємо для отримання урожаю зерна на рівні 9,3 т/га висівати середньостиглий гібрид лінійки KWS – Крабас у ІІ декаду травня та середньоранній гібрид 2370 лінійки KWS, щоб отримати урожай зерна – 8,6 т/га з таким внесенням мінеральних добрив та ЗЗР: 150 кг Polifoska при посіві + безводний аміак 140 кг, Гвардіан Тетра 3 л/га (ВВСН00) + Абакус 1,2 л/га (ВВСН17) + Кораген 0,1 кг/га (ВВСН17).
Біографії авторів
O. A. Фурманець, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
к.с.-г.н., доцент
В. М. Фурман, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
к.с.-г.н., доцент
О. С. Мороз , Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне
к.с.-г.н., доцент
Т. М. Солодка, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне