ЕКОЛОГО-ТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ЯКІ ЗАЗНАЛИ ПІДТОПЛЕННЯ ВНАСЛІДОК РУЙНУВАННЯ КАХОВСЬКОЇ ГЕС
Висвітлено вплив руйнування дамби Каховської ГЕС та тривалого підтоплення на екологічний стан земель сільськогосподарського призначення. Наведено результати експериментальних досліджень вмісту рухомих сполук важких металів у тринадцяти збірних пробах ґрунту, відібраних на території Березнегуватської та Снігурівської ТГ Баштанського району Миколаївської області.
За результатами проведених досліджень встановлено перевищення гранично допустимої концентрації (ГДК) рухомих сполук важких металів лише за вмістом свинцю, яке відмічено в ґрунті ділянки 6 на території с. Тернівка Березнегуватської ТГ Баштанського району. Також одна ділянка характеризується дуже високим ступенем забруднення рухомими сполуками свинцю, по чотири ділянки – підвищеним та середнім, три ділянки – помірним ступенем забруднення. Дев’ять ділянок мають слабкий ступінь забруднення ґрунтів за вмістом рухомих сполук кадмію, дві ділянки – помірний та середній. На ділянці 6 встановлено слабкий рівень забруднення ґрунту за вмістом рухомих сполук нікелю та високий ступінь забруднення за вмістом рухомих сполук кобальту. Ґрунти однієї ділянки характеризуються слабким рівнем забруднення за вмістом рухомих сполук марганцю. Забруднення ґрунтів досліджуваних ділянок за вмістом цинку та міді не виявлено. ГДК заліза не нормується. Найбільш забрудненою є ділянка 6 на території с. Тернівка Березнегуватської ТГ Баштанського району Миколаївської області.
Здійснено кореляційний аналіз залежності вмісту досліджуваних рухомих сполук важких металів.
Біографії авторів
О. М. Грищенко, Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
к.с.-г.н., учений секретар
Е. В. Куліджанов, Південний міжрегіональний центр ДУ «Держґрунтохорона», м. Одеса
к.с.-г.н., доцент, директор
М. В. Гунчак, Чернівецький регіональний центр державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», м. Чернівці
к.с.-г.н., директор
Ю. М. Яценко, Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
науковий співробітник
В. О. Грищенко, Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України», м. Київ
провідний фахівець
Н. М. Вознюк, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне