аквапоніка, салат листовий, сом кларієвий, врожайність, моніторинг води
Анотація
Аквапоніка – це комбінована система симбіотичного вирощування водних організмів і рослин, у якій стічні води аквакультури зазнають мікробних перетворень, які використовуються як джерело поживних речовин для росту рослин, тоді як поглинання поживних речовин рослинами відновлює воду для аквакультури [1]. Використання природних процесів життєдіяльності прісноводних тварин, таких як риби та креветки, слугує живильним середовищем для вирощування рослин. У процесі росту рослини споживають необхідні їм продукти виділень цих організмів – хімічні речовини (азотисті, калійні, фосфорні сполуки, вуглекислий газ тощо), розчинені у воді, та водночас природним шляхом очищують воду і збагачують її киснем [2].
Проте, ми припустили, що сам корм може забезпечувати ріст рослин, а симбіоз з рибою в аквапоніці створює додатковий благотворний вплив на розвиток рослин. Цей взаємозв'язок між рибою та рослинами сприяє підвищенню ефективності системи, оскільки відходи життєдіяльності риби слугують природним добривом для рослин, що забезпечує їхній ріст.
У цьому дослідженні ми вирощували салат листовий, а саме сорт Батавія Афіціон (lactuca sativa batavia aficion) в системі аквапоніки із сомом кларієвим (Clarias gariepinus) та додали однакову кількість корму, що містить N і P, щоб перевірити гіпотезу.
Рослини салату, вирощені на аквапоніці, активно росли до 3 тижнів і містили постійний рівень азоту, ці результати свідчать про те, що сом сприяє швидшому розкладанню корму.
Врожайність салату становила 2,8 кг/м². Моніторинг води в аквапонічній системі показав низьку концентрацію нітратів, фосфору (P), калію (K) і магнію (Mg), проте частка мінеральних поживних речовин та рівень pH залишалися стабільними протягом усього періоду вирощування салату. Значення електропровідності (EП), зареєстровані в цьому дослідженні, становили від 1,5 до 1,7 см/м через низьку швидкість заміни води, що сприяло більшому зростанню рослин і накопиченню іонів у розчині.
Завдяки безперервній рециркуляції води, умови в аквапонічній системі стають задовільними для вирощування рослин. Такий підхід забезпечує постійний доступ до поживних речовин і підтримує стабільність водного середовища, що сприяє оптимальному росту рослин.
Біографія автора
Х. А. Майборода, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне